Velkou výhodou při výcviku stafordšírského bulteriéra je jeho láska k lidem. Pro svého páníčka se mohou přetrhnout a udělali by vše, co mu na očích vidí. Výcvik stafordšírského bulteriéra je tak velice snadný a zvládne ho i začátečník.

Jako u všech plemen je při výcviku třeba důslednost, ale zároveň laskavost a trpělivost. Stafíci nesnáší jakýkoliv nátlak ze strany psovoda. Stafordšírský bulteriér je plemeno extrémně citlivé na tvrdou výchovu.

Výcvik a výchova štěněte

S výchovou a výcvikem stafordšírského bulteriéra (stejně jako o u všech ostatních plemen) je třeba začít hned, jakmile si štěně přivezete domů.

U štěňat stafordšírského bulteriéra je nesmírně důležitá správná socializace.  Je nutné štěněti poskytovat dostatek podnětů a sociálních kontaktů.

Fyzický a psychický rozvoj štěněte je základem vyrovnaného, spokojeného a sebejistého psa. Fyzickou aktivitu je třeba přizpůsobit věku a schopnostem štěněte, stejně tak podněty pro psychický rozvoj. Zde na 100% platí „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“ Ale pozor! Vztahuje se to jak na dobré, tak špatné zkušenosti a návyky.

Základní výchova a výcvik

Já osobně rozlišuji pojem výchova a výcvik. Pod slovem „výchova“ si představuji základní sociální návyky, které by měl pes dodržovat a respektovat, aniž bychom mu dávali výslovný povel. Např. hygienické návyky, neničení vybavení domácnosti, chování mezi dalšími psy a lidmi, chování na vycházce, chování na návštěvách, chování doma…

Naopak pod pojmem „výcvik“ si představuji základní slovní povely, které by měl každý pes umět a především na ně správně reagovat. Např. přivolání, sedni, lehni, stůj,…

Základní povely

Mezi nejdůležitější patří:

  • Chůze u nohy na vodítku
  • Chůze u nohy bez vodítka
  • Přivolání
  • Polohy sedni – lehni – vstaň, výdrž v daných polohách
  • Dlouhodobé odložení – na vodítku i bez vodítka – povely „zůstaň“ a „čekej“
  • „Fuj“ – absolutní zákaz činnosti
  • „Ne“ – zákaz činnosti v danou chvíli
  • „Klid“ – „Teď buď v klidu a čekej…“ neboli povel, že má pes zůstat v klidu

Socializace a výchova

Vše, s čím se může pes během života potkat (například):

  • Kontakt s cizími psy
  • Jízda veřejnou dopravou
  • Manipulace se psem – stříhání drápků, koupání, otírání pacek, vytahování klíšťat, zvedání na stůl (veterina apod.), prohlížení zubů a tlamy, čištění uší a mnoho dalšího
  • Dav lidí a psů
  • Chování v místnostech
  • Pohyb ve městě

Stafordšírský bulteriér a sportovní výcvik

Stafordšírský bulteriér je všestranné plemeno, které se s nadšením vrhá do všech aktivit, které mu jeho majitel připraví.

Díky učenlivosti a vysoké inteligenci je možné se stafordšírským bulteriérem dělat několik aktivit najednou.

S našimi psy, Arven Bohemia Staff a Golden Ive Bee-Master, se aktivně věnujeme sportovní kynologii (stopa, poslušnost, obrana, speciální cviky malých plemen), loveckému výcviku, Obedienci, Dogdancingu a zatím pouze doplňkově záchranářskému výcviku. Více o sportovních výsledcích našich psů a konkrétních aktivitách se můžete dozvědět na webových stránkách chovatelské stanice Bohemia Staff.

Své psy cvičím metodou pozitivního posilování, takže je výcvik nesmírně baví. Velikou výhodou výcviku stafordšírského bulteriéra pomocí pozitivního posilování je to, že je možné s výcvikem začít hned, jakmile si štěně přineseme domů, tj. v 8 týdnech. Arven Bohemia Staff měla ve svých dvou letech složeno již 24 zkoušek z výkonu, včetně nejvyšší lovecké zkoušky – Všestranné zkoušky, a byl jí udělen prestižní titul „U“ – Univerzální pes.

 

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně výcviku stafordšírského bulteriéra mě neváhejte kontaktovat.

 

Golden Ive Bee-Master (foto ch.s. Bohemia Staff, www.bohemiastaff.cz)